Komunikat z Posiedzenia Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Volvo Polska.3/2018

W dniu 6 marca 2018 roku odbyło się posiedzenie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska sp. z o.o. Głównym tematem, było przedstawienie informacji dotyczących II i III tury negocjacji podwyżek wynagrodzeń na 2018 rok.

Rozmowy dotyczące podwyżek wynagrodzeń na 2018 rok

1. W dniu 14 lutego 2018 roku – strona związkowa przedstawiła Zarządowi Volvo swoje postulaty, które zostały przygotowane przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska.

2. Zarząd Volvo wyznaczył termin III rundy rozmów na 2 marca 2018 roku, podczas którego w odniesieniu do przekazanych postulatów strony związkowej przedstawił swoją propozycję systemu przyznawania podwyżek dla pracowników VPI. Przygotowana propozycja, została przez Zarząd Volvo zaprezentowana również podczas posiedzenia Komisji Zakładowej w dniu 6 marca 2018 roku (prezentacja multimedialna). Po dokonanej analizie przedstawionej propozycji Komisja Zakładowa zajęła w tej sprawie swoje stanowisko, które zostało przekazane do Zarządu Volvo.

Stanowisko

Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska sp. z o.o.

Dotyczy: przedstawionej propozycji przez Zarząd Volvo Polska ws. podwyżek wynagrodzeń dla pracowników VPI na 2018 roku.

Komisja Zakładowa działająca w imieniu Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska sp. z o.o. negatywnie opiniuje przedstawioną przez Zarząd Volvo Polska sp. z o.o. propozycję podwyżek na 2018r dla pracowników obszaru VPI.

Uważamy, że przedstawiona przez Zarząd Volvo propozycja systemu przyznawania podwyżek może stanowić płaszczyznę do rozmów w budowaniu nowych rozwiązań na przyszłość.

Obecnie oczekujemy od Zarządu Volvo niezwłocznego ustosunkowania się do przedstawionych postulatów przez NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska, które zostały przedstawione podczas rozmów w dniu 14.02.2018r.

Termin IV rundy rozmów został wyznaczony na 13 marca 2018r.

Wolne wnioski.

W wolnych wnioskach zostały skierowane pytania przekazane od pracowników produkcji:

Dlaczego nie prowadzimy wspólnych negocjacji ze związkiem zawodowym Solidarność 80.

Informuję, że nie było oficjalnego wystąpienia Związku Zawodowego Solidarność 80 dotyczącego prowadzenia wspólnych negocjacji w temacie podwyżek wynagrodzeń na 2018r. W dniu 22 stycznia sekretarz/zastępca przewodniczącego Solidarność 80 napisał krótki e-mail, w którym zaprosił nas na spotkanie w celu wypracowania wspólnego stanowiska dotyczącego podwyżek (termin do uzgodnienia). Następnie poinformował nas, że z dniem 23 stycznia zrezygnował z przynależności do Solidarność 80.

W ocenie Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska teoretycznie zakładając, że doszłoby do takiego spotkania trudne byłoby wypracowanie wspólnego stanowiska. Znaczna różnica poglądów, spojrzenia na różnego rodzaju sprawy dotyczące zatrudnionych w Volvo pracowników, oraz obraźliwy, anonimowy i agresywny styl działania o żenująco niskim poziomie (facebook), odbiega od przyjętych standardów przez NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska. Działalność każdego związku zawodowego wymaga kultury, rozwagi, pełnej transparentności, oraz poszanowania godności pracownika. Każdy przypadek odstępstwa od najwyższych standardów, wypracowanych przez polski ruch związkowy, kompromituje wszystkie związki zawodowe, ich członków, a co najgorsze – szkodzi pracownikom -skomentował przewodniczący.

Czy mamy informacje na temat powstania Pracowniczej Kasy Zapomogowo Pożyczkowej

Z informacji jakie posiadamy, wiemy że powstała taka inicjatywa i obecnie trwają rozmowy z Zarządem Volvo dotyczące warunków, zasad i możliwości prowadzenia takiej kasy.

Paczki na Święta Wielkanocne.

Informujemy, że podobnie jak w latach ubiegłych Komisja Zakładowa przygotowuje paczki (mięsne) na Święta Wielkanocne. O miejscu i czasie dystrybucji będziemy informowali w odrębnych komunikatach i wiadomościach SMS.

Ze związkowym pozdrowieniem.

Przewodniczący   Bogusław Jurgielewicz