Komunikat Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska.

W dniu 13 lutego 2018 roku odbyło się posiedzenie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska sp. z o.o. Głównym tematem, było przedstawienie informacji dotyczących rozpoczętych negocjacji podwyżek wynagrodzeń na 2018 rok, oraz wypracowanie postulatów organizacji związkowej do prowadzonych negocjacji.

Rozmowy dotyczące podwyżek wynagrodzeń na 2018r

1. W dniu 19 stycznia 2018roku – Prezydium Komisji Zakładowej działając w imieniu Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska Sp. z o.o. złożyło wniosek do Zarządu Spółki Volvo Polska o rozpoczęcie corocznych negocjacji dotyczących podwyżek wynagrodzeń na 2018 rok.

2. W dniu 6 lutego odbyła się pierwsza tura rozmów. Podczas spotkania Zarząd Spółki przedstawił stronie związkowej informacje dotyczące inflacji średniorocznej (2%), prognoz rynkowych dotyczących wzrostu wynagrodzeń, dane o sytuacji na rynku pracy, oraz porównanie płac w Volvo Polska z innymi firmami na rynku (znaczna większość informacji ma charakter poufny z tego względu nie mogą być one publikowane).

3. W dniu 13 lutego odbyło się posiedzenie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, podczas którego została przeprowadzona analiza przedstawionych przez Zarząd Spółki informacji.

Komisja Zakładowa zapoznała się z zamówionym przez organizację związkową niezależnym raportem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2017 roku. Następnie po przeprowadzonej dyskusji zostały przygotowane postulaty, które mają zostać przedstawione Zarządowi Volvo Polska.

4. W dniu 14 lutego odbyła się druga tura rozmów. Podczas spotkania Zarząd Volvo Polska przedstawił raport dotyczący danych finansowych za 2017 rok, składający się z: struktury zatrudnienia we wszystkich obszarach biznesowych Volvo Polska, planowanych inwestycji, obrotów finansowych oraz kosztów związanych z podatkami PIT, ZUS, CIT, VAT i podatków od nieruchomości (dokument poufny).

Zarząd Volvo odpowiedział na wniesione przez stronę związkową pytania.

Na koniec spotkania strona związkowa przedstawiła Zarządowi Spółki swoje postulaty, które zostały przygotowane przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska. Zespół negocjacyjny zakomunikował Zarządowi Volvo, że w pierwszym etapie negocjacji chce prowadzić rozmowy dotyczące podwyżek wynagrodzeń dla VPI, a następnie dla pozostałych obszarów biznesowych Volvo Polska we Wrocławiu.

Termin kolejnego spotkania do uzgodnienia.

Postulaty Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska.

1. Podwyżka średnio na pracownika 350zł brutto.

- podział wynegocjowanej kwoty do uzgodnienia.

1. Zmiana tabel wysokości stawek zaszeregowania pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych;

- dolne stawki tabel w poszczególnych zawodach 15% w górę

- górne stawki tabel w poszczególnych zawodach 7% w górę

1. Dodatek stażowy za każdy przepracowany rok 10zł netto

Przykład: 3 lata pracy = 30zł dodatku miesięcznego, 5 lat pracy = 50zł, 10 lat pracy = 100zł, 15 lat pracy = 150zł, 20lat pracy = 200zł

1. Podwyższenie dodatku za pracę w dniu wolnym od pracy (planowane soboty robocze),

z 8zł za 1h na 12zł za 1h

1. Równanie dysproporcji wynagrodzeń pracowników – według ustalonych kryteriów.

Ze związkowym pozdrowieniem.

Przewodniczący   Bogusław Jurgielewicz