Komunikat z Posiedzenia Komisji Zakładowej

W dniu 18 stycznia 2018r odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska na kadencję 2018 - 2022. Przewodnie tematy, które zostały omówione to:

Wybór Prezydium Komisji Zakładowej.

Komisja Zakładowa podjęła uchwałę nr 1/2018 w sprawie określenia liczby członków Prezydium ustalając, że Prezydium będzie liczyło 9 członków plus przewodniczący.

Następnie przeprowadzono wybory (głosowanie tajne).

W skład Prezydium weszli:

1, Bartków Piotr – Zastępca Przewodniczącego, Sekretarz,

2. Marek Pater – Zastępca Przewodniczącego, Skarbnik,

3. Ryszard Sierpiński – Zastępca Przewodniczącego,

4. Artur Korneluk – członek Prezydium,

5. Arkadiusz Mochnacki – członek Prezydium,

6. Sławomir Pruchnik – członek Prezydium,

7. Andrzej Rybak – członek Prezydium,

8. Andrzej Sieradzki – członek Prezydium,

9. Marek Sztal – członek Prezydium.

Przyjęcie budżetu na 2018r.

Komisja Zakładowa Przyjęła budżet na 2018r, w którym znalazły się następujące pozycje podane w %:

46% składki do dyspozycji organizacji zakładowej NSZZ „S” Pracowników Volvo Polska,

44% składki odprowadzonej do Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „S”.

1. Zasiłki statutowe z tytułu urodzenia dziecka i śmierci najbliższych członków rodziny 11%,

2.  Składka na branże 3%,

3.  Szkolenia 7%,

4.  Delegacje 4%,

5.  Paczki 46%,

6.  Piknik Solidarności 20%,

7.  Księgowość 3%,

8.  Pozostałe koszty 6%.

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy

Komisja Zakładowa zobowiązała Prezydium do wystąpienia z wnioskiem do Zarządu Spółki Volvo Polska w celu zawarcia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Układ zbiorowy pracy jest porozumieniem zawartym miedzy pracodawcą a pracownikami, reprezentowanymi przez reprezentatywną zakładową organizacje związkową. Porozumienie to określa wzajemne prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pracy, a wiec miedzy innymi, warunków pracy i płacy, inne świadczenia związane z pracą, tryb rozstrzygania sporów wynikających ze stosunku pracy, tryb rozstrzygania sporów wynikających ze stosowania danego układu.

Rozmowy dotyczące podwyżek wynagrodzeń na 2018r

Komisja Zakładowa zobowiązała Prezydium do pisemnego wystąpienia do Zarządu Spółki w celu rozpoczęcia corocznych negocjacji dotyczących podwyżek wynagrodzeń.

W dniu 19 stycznia 2018r – Prezydium Komisji Zakładowej działając w imieniu Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska sp. z o.o. złożyło wniosek do Zarządu Spółki Volvo Polska o rozpoczęcie corocznych negocjacji dotyczących podwyżek wynagrodzeń na 2018r.

Zmiany systemu premiowania VPI.

W dniu 17 stycznia 2018r Zarząd Volvo podpisał z NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska Aneks do Regulaminu Premiowania, oraz zmianę tabel wskaźników premiowych. Rozmowy dotyczące zmiany obowiązującej premii były prowadzone od listopada 2017r. Zasadniczo zmianie uległ wskaźnik produktywność, który zastąpiono wskaźnikiem, jakość 2. Szczegóły dotyczące zamiany systemu premiowania będą komunikowane przez Zarząd Spółki.

Zmiany do Regulaminu Pracy – urlopy pracownicze

Zarząd Volvo przedstawił do konsultacji proponowane zmiany do zakładowego regulaminu Pracy w zakresie ustalania planu urlopu i zmiany jego terminu.

Temat został wywołany przez związek zawodowy solidarność 80, przez złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy, która to nakazała pracodawcy uregulowanie tej kwestii w regulaminie pracy.

Z przekazanego projektu wynika, że w przypadku konieczności przesunięcia terminu urlopu pracodawca będzie mógł poinformować pracownika o zmianie terminu na 28 dni przed jego rozpoczęciem. Więcej informacji na ten temat w kolejnym komunikacie, a kolegom z solidarność 80 gratulujemy – brawo!

Zatrudnianie nowych pracowników, za wyższe stawki niż pracowników z kilkuletnim stażem zatrudnionych w Volvo.

11.01.2018 – Odbyło się spotkanie pomiędzy Zarządem Volvo Polska a NSZZ „Solidarność”, podczas którego zostały przedstawione informacje dotyczące stanu zatrudnienia, wynagrodzeń oraz odejść pracowników zatrudnionych w VPI na stanowiskach robotniczych w 2017r.

Z przedstawionych przez Zarząd Volvo informacji wynika, że dochodzi do sytuacji zatrudniania nowych pracowników na wyższych stawkach od pracowników pracujących w Volvo z kilkuletnim stażem. Z uwagi na to, że zestawienia zostały przygotowane w taki sposób, iż trudno było stwierdzić skalę problemu, ustalono że pracodawca uzupełni dane i przedstawi je na kolejnym spotkaniu, o czym będziemy informować w odrębnych komunikatach.

Posiedzenie Sekcji Krajowej Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ „Solidarność”

11.01.2018 – Odbyło się posiedzenie Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego, podczas którego zostały przedstawione raporty organizacji należących do KSPM dotyczące wynagrodzeń oraz wysokości średnich stawek w zakładach.

Remont Kantyny

12.01.2018 - Odbyło się spotkanie z Zarządem Volvo, podczas którego zostały zaprezentowane założenia do projektu przebudowy parteru budynku WA w obszarze kantyny i holu głównego oraz zmiany modelu dystrybucji posiłków dla pracowników.

Projekt zakłada rozbudowę głównej kantyny, holu głównego i możliwości wydawania posiłków na głównej stołówce VPI oraz na stołówce w budynku WC (była hala VCE). Planowany termin zakończenia inwestycji marzec 2019r.

Ze związkowym pozdrowieniem.

Przewodniczący   Bogusław Jurgielewicz