Komunikat z Posiedzenia Komisji Zakładowej

W dniu 28 listopada odbyło się posiedzenie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” pracowników Volvo Polska.

Przewodnie tematy, które zostały omówione to:

1. Informacja Zakładowej Komisji Wyborczej dotycząca przygotowania do wyborów.

W dniach 7 – 8 grudnia zostaną przeprowadzone wybory na funkcję Delegata. Na 5 stycznia 2018r zaplanowane jest Zakładowe Zebranie Delegatów. Do dnia 4 grudnia 2017r do godz. 14.30 można zgłaszać kandydatów na Delegata – po tym terminie nie będzie już takiej możliwości. Wszystkie informacje dotyczące okręgów wyborczych i terminu ich przeprowadzenia są wywieszone na tablicach informacyjnych.

2. Pismo pracownicze z podpisami pracowników.

W dniu 13 listopada 2017r przedstawiciel związku zawodowego Solidarność 80 dostarczył do naszego biura kopertę z kopią pisma podpisanego przez pracowników skierowanego do Zarządu Volvo.

Informujemy wszystkich pracowników, że Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w dniu 24 listopada wystąpiło na piśmie do Zarządu Spółki o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Jak tylko otrzymamy odpowiedz przekażemy ją do wiadomości pracowników.

3. Podwyżki wynagrodzeń.

Komisja Zakładowa uznała, że rozmowy na temat podwyżek wynagrodzeń powinny rozpocząć się na początku przyszłego roku najwcześniej, jak to będzie możliwe.

Pierwszą debatę dotyczącą przygotowania postulatów NSZZ „Solidarność” zaplanowano podczas Zakładowego Zebrania Delegatów w dniu 5 stycznia. Będzie to dobry czas na przeprowadzenie analizy dotychczasowego kierunku działania, jak również dokonania odpowiednich korekt. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy bezwzględnie musi mieć wpływ na dotychczas prowadzoną politykę płacową przez Zarząd Spółki.

W odrębnym komunikacie podamy szerszą informację dotyczącą funkcjonującego u nas systemu wynagrodzeń, statystyk dotyczących podwyżek w ostatnich latach, oraz informacje dotyczące zasad równania dysproporcji płacowych.

To pozwoli wybranym Delegatom na dobrą dyskusję na wydziałach, którą będziemy kontynuować podczas Zakładowego Zebrania Delegatów.

4. Zmiany systemu premiowania VPI.

Zarząd Volvo zasygnalizował, że przymierza się do przedstawienia nowej propozycji systemu premiowania. Po otrzymaniu projektu nowego systemu premiowania rozpoczniemy rozmowy nad jego ewentualnym wdrożeniem (obecny system funkcjonuje od 2012r).

5. W wolnych wnioskach został podniesiony temat dotyczący zatrudniania nowych pracowników, za wyższe stawki niż pracowników z kilkuletnim stażem zatrudnionych w Volvo.

Prezydium Komisji Zakładowej zostało zobowiązane do pisemnego wystąpienia do Zarządu Spółki w celu przedstawienia raportu o stanie nowo zatrudnianych pracowników.

Stanowisko Komisji Zakładowej,

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska Sp. z o.o. uznaje w przypadku potwierdzenia, że Pracodawca zatrudnia nowoprzyjętych pracowników na wyższych stawkach niż pracowników zatrudnionych w Volvo o wyższych kwalifikacjach i dużo wyższym doświadczeniu za niedopuszczalne i stanowczo takim praktykom się sprzeciwia.

W przypadku potwierdzenia tej sytuacji zostanie skierowany do Zarządu Spółki stanowczy protest i zostaną podjęte odpowiednie działania.

Na koniec posiedzenia Komisja Zakładowa zobowiązała Prezydium do wydawania po każdym posiedzeniu Komisji Zakładowej komunikatu do pracowników z krótką informacją o tematach, które były omawiane podczas zebrania.

Ze związkowym pozdrowieniem.

Przewodniczący   Bogusław Jurgielewicz